История на фестивала-2 ч.

Историята продължава....

2013

            Шестото издание на фестивала неочаквано получи щедро предложение от кмета на Община Борово – Георги Георгиев да разпределя награден фонд от 3000 лв. Толкова пари в културата рядко някой дава доброволно и по самоинициатива. Наградният фонд бързо бе разпределен – за Купата на кмета – 500 лв, диплом и много слава. Създадохме вече 14 категории, като парични награди от по 250,00 и 100,00 лв съпровождаха само златните медали, награда на публиката, грамотата за „Автентичен костюм”, продължихме да определяме „Откритие на фестивала”, както и най-млад и най-възрастен участник, като разликата в годините им винаги е 80-85.

            За участие се бяха записали над 2000 участници.

            За пръв път през 2013 г. фестивалът излезе на открито, отново по щедрото предложение на кмета на общината. Двата състезателни дни се превърнаха в безкраен празник,  фестивалът затъмни дори натовареният с много емоции – 5 септември 2013.

            Шествието започна в 8,30 часа, мислехме си, кой ли ще ни гледа, нали хората  и дискотеката под звездите продължиха до ранните часове на 6-ти септември. Но хората си знаеха, в 8,30 часа в града царуваше празнична атмосфера – сергии, пълни със зяпачи барчета, автобуси с пременени самодейци, шум, веселие, радостни усмивки. Е вече не се виеха кръшни хора, нямаше време за дълги посрещания – военен ред цареше пред читалището – колективите идваха облечени и веднага се отправяха за началото на шествието. Веднага след откриването, още в 9,20 на сцената се изявяваха първите самодейци, за пръв път състезателната програма продължи до късните часове на деня, но пък сцена си имаше и осветление, а изчаквахме ли някой закъснял участник – Жицата, новият ни приятел - озвучител на фестивала от „Латона Лайф”, пускаше хора, първо – „Бяла роза”. Вторият състезателен ден започна в 8,00 часа сутринта, състезателите не очакваха журито да е толкова ранобудно, но точно в осем седяхме по местата, съсредоточени в първите изяви. Поради това, че някои от заявилите участие не се явиха, вторият състезателен ден завърши към 19,30 часа.  За да не скучае публиката веднага започна Концертът на най-добре представилите се. В 22,00 часа той свърши, а журито все още пишеше протокола. Отново хора до късните часове на деня. Във фестивалната надпревара участваха около 1800 самодейци – 75 певчески колектива, 25 танцови състава, 14 обичая, 80 индивидуални изпълнители и камерни формации.

Помня, че участниците от Паламарца бързаха да си ходят, ръководителката им Юлияна Петрова имаше рожден ден и щеше да прави купон. Трябваше да ги задържим на всяка цена, за да си получат наградата, но без предварително да им кажем за нея. Успяхме и наистина ги изненадахме. Тази година отново дойдоха и донесоха подарък на кмета и на читалището.

            През 2013 г. голямата награда – Купата на кмета си оспорваха 17 читалища, но големият сблъсък беше между носителите й от 2010 – село Ветрино и далите неоспоримо заявка за нея през 2013 – село Паламарца.

С голяма симпатия определихме „Откритието на фестивала” – три мили девойчета от формация „Преславейче” – село Имренчево. Тази година те дойдоха пак и вече взеха медал.

Така имаме много нови приятели в почти всяко село и град от Габрово и Плевен до Добрич и Варна.

Специалната награда на фестивала „Купата на кмета” купа и парична награда от 500 лв бе връчена на  Народно читалище “Искра 1893” – село Паламарца, Община Попово, област Търговище.

2014

 

            В юбилейната за Община Борово 2014 г. като че ли на фестивала не обърнахме толкова много внимание – бяхме измислили хиляди юбилейни инициативи, а хората за работа - все едни и същи. Голямата награда отново привлече много читалищни колективи, този път те идваха за двата дни, трябваш  да им се намери място за нощувка, с храненето вече се бяхме справили през годините - местните търговци се включваха ежегодно. За надпреварата се бяха записали 2300 души, над 200 само от нашата община. Този път паричните награди бяха по-малки, но придружаваха всеки медал, категориите отново бяха 14, плюс допълнителните четири награди, за които издавахме дипломи. Наградата на публиката този път бе подплатена със сто лева, парична премия. По предварителни заявки бяха записани 85 певчески групи – женски, мъжки, детски, смесени, танцовите колективи бяха 40 а танцовите категории - вече 4 – отделихме автентичните и клубните танци; 17 – групи за народни обичаи, 63 индивидуални изпълнители и 14 камерни формации, за пръв път със самостоятелни изпълнения се изявиха много гайдари.

            Втора поредна година препоръчвахме на състезателите подбор на репертоар по следния начин – „по възможност да представят песни от различни фолклорни области; журито ще насърчи онези изпълнители и колективи, които представят северняшки песни или танци, с особена благосклонност ще се приемат изпълнения на песни и танци, характерни за населеното място, от което са изпълнителите». Репертоарите на изпълнители наистина бяха прецезирани внимателни при почти 80 % от явилите се.

            За пръв път на Седмото издание се яви кукерска група от село Бозвелийско. Ревютата на костюми бяха 5, от интересни, по-интересни, това ни даде идея догодина да отделим ревюто в отделна категория и да напишем регламент за нея.

            На Седмото издание се явиха много деца, почти всички отлично подготвени, спретнати, с отработено сценично поведение. Фестивалът вече печелеше точки по посока по-качествен художествен продукт.

            Няколко минути ни отделиха от прекрачването в трети състезателен ден. Шествието на 6-ти септември започна точно в 8,00 часа, а награждаването завърши в 23,50 – на 7 септември, два дни просто живяхме на площада.

            Бързо и неудържимото нашето дете порасна, какво ще правим догодина като старите дрехи и обувки вече му стягат, ще мислим. Засега ни стига да се гордеем с постигнатото.

Специалната награда на фестивала „Купата на кмета” – купа, парична награда от 500 лв. и грамота се присъжда за цялостно представяне на НЧ „ПРОБУДА 1927” -С.БОЗВЕЛИЙСКО, ОБЩ.ПРОВАДИЯ, ОБЛ.ВАРНА 


2015 


               Следващият текст написах за сайта на Община Борово:

             На 4,5 и 6 септември ще се проведе Осмото издание на Фолклорен фестивал „От Дунав до Балкана” – Борово 2015. Фестивалът се организира от НЧ „Искра 1898” и Община Борово. За четвърта поредна година то ще се проведе под патронажа на кмета на Община Борово – Георги Георгиев.

                За пръв път фестивалът ще се проведе в три състезателни дни, а наградният фонд, осигурен от Община Борово, ще е в размер на 5000 лв.

            Организаторите на фестивала очакват Осмото издание да събере над 3000 участници, които ще се състезават в 19 категории.

           Тази година организаторите предвиждат да дадат три големи награди за цялостно представяне. Наградите се връчват на институции – читалище, пенсионерски клуб, училище, социална институция и др. за цялостно представяне с най-малко три колектива с високо качество на художествения продукт, определят се от журито и ще се връчват от кмета на Община Борово – Георги Георгиев.

             За пръв път организаторите предвиждат да създадат специален плакет на фестивала, който да замени раздаваните през предходните седем години медали и купи.

          За пръв път през 2015 г. ще бъде издаден Фестивален вестник, който ще съдържа историята на изминалите седем издания и друга любопитна информация.

           В категорията  „Девойки/младежи от 19 до 29 години” наградите ще бъдат най-солидни, но и обвързани с регламент. Всеки от участниците ще трябва да изпълни по две песни, една от които за девойките от репертоара на народната певица Руска Недялкова, почетен гражданин на Община Борово, а за младежите – от репертоара на Борис Машалов.

             За първа година кукерските групи ще се явяват в отделна категория, а наградата за автентичен костюм, за която до Седмото издание се присъждаше грамота, е разширена в категория „Ревю на автентични костюми”, в която ще се присъждат плакети, грамоти, а за класираните на първо място и парична премия.

                За първа година наградата „Откритие на фестивала” ще бъде придружена от предметна награда.

              В трите фестивални дни занаятчии ще могат да демонстрират и продават своите произведения. Организаторите ще имат изисквания майсторите да не ползват машини, захранвани с електричество или течни горива.

           На Осмото издание на фестивала своя награда ще връчи Общинската организация на БЧК и МБЧК. Тя ще бъде присъдена на участник от категория „Хора с увреждания, участници под 18 години”. Награденият участник ще се определи от организацията на БЧК, по техен регламент.

            Своя награда ще присъди и Общинско предприятие „Обществено хранене и социални услуги“ за най-добър обреден хляб – диплом и предметна награда. – Наградата ще се присъди от  ОП “ОХСУ“ по техен регламент. Могат да участват всички желаещи, предоставили за изложба обреден хляб, придружен с кратък текст, обясняващ символиката му.

            Осмото издание събра 2600 участници, представители на 61 институции – читалища, пенсионерски клубове, частни формации от 12 области /почти половин България/ – Варна, Търговище, Габрово, Добрич, Ловеч, Монтана, Плевен, Разград, София, Силистра, Търговище и Русе. 

            И така на 4 септември 2015 г. ние бяхме готови за новото начало – три състезателни дни. Най-важното според мен, което трябва да се каже за Осмото издание е, че половината от записаните колективи, бяха кандидати за купите – четири от нашите читалище също. Любопитен и необясним за мен факт беше, отсъствието на традиционно посещаващи ни изпълнители и колективи като групата за автентичен фолклор от Долно Абланово и любимецът на всички – Георги Жеков от село Айдемир, община Силистра. Но пък откритата сцена на Фолклорен фестивал „От Дунав до Балкана“ даде възможност за изява на нови участници. Почти 70 % от колективите и изпълнителите, явили се в Осмото издание, идваха за пръв път, но бяха вложили много труд в подготовката си.

            За пръв у по-голямата част от организаторите възникна съмнението дали не е по-добре да няма фестивално шествие. Повод – откриването щеше бъде в 14,00 часа, в най-голямата жега, повечето от участниците бяха от нашата община, а те са повече възрастни хора. Организирахме фестивал, но продължавахме да мислим като социални работници. Истина е, че и аз този път подкрепях идеята да се откажем от фестивалното шествие. Тогава Мариана Минева, основен организатор на празниците в последните години каза следното: този фестивал има традиции и аз държа те да се спазват. Във всеки колектив трябва да има един водач, който в трудни или спорни моменти да налага вярното решение. Мариана беше права, а аз греших.

            Така Осмото издание записа в историята си най-интересното фестивално шествие. Не знам как измислихме и последната най-нова инициатива – Най-дългото хоро. Едва сега, тук мога да кажа, че то събра над 150 участника, опаса с танцуващи хора целия площад и беше незабравимо, наистина незабравимо и вълнуващо събитие.

                  В първия състезателен ден – 4 септември взеха участие всички колективи от шест от седемте читалища в общината. На фестивалното шествие отново имаше кукери от Боровското читалище, водени от тъпана на Иван Янков, следваше батинската бразая и коледари. В скоби искам да кажа – от сърце благодаря на батинчани за това, че нахлузиха кожуси и ямурлуци на 38 градуса ужасен задух и пек. Следваше бабинденското шествие на боровското читалище и аблановската сватба. Незабравимо и слава богу добре документирано! Искам да изкажа благодарност към Мартин Йорданов, който засне шествието с личната си камера. Помолих го за това преди да получим потвърждение от екипа на „Фолклорът“. Знаех, че шествието ще стане страхотно, не исках то да потъне в забвение и помолих Марти да снима. Всъщност в архива на читалището и до днес се съхраняват филмите на Мартин от почти всяко издание.

            Тази година инициативите бяха толкова много, че бяха заели целият площад. Колегите от читалището бяха измъкнали стара дървена врата от декора на театъра и я бяха разположили непосредствено до масите, на които трябваше да се подреждат обредните хлябове. С помощта на пъстри черги и кратунки бяха създали място за снимки. По много профили във фейсбук после гледахме снимки на този импровизиран декор.

            В края на изтощителния първи състезателен ден се насладихме на невероятния концерт на формация „Кипри“.

            За пръв път едва на Осмото издание читалището домакин спечели голямата награда – Купата на кмета. Заслужиха си я напълно. Снимката на Насето от мига, в който получава купата е доста замазана, но вярвам, че е един от най-щастливите мигове в нейния професионален живот.

            Наградите:

            „Златна” -  купа, парична награда от 500 лв.и грамота - НЧ”Искра 1898” гр.Борово, обл. Русе

„Сребърна” -  купа, парична награда от 400 лв. и грамота – НЧ ”Петър Парчевич 1927” с.Асеново, обл. Плевен

„Бронзова” – купа, парична награда от 300 лв. и грамота – НЧ ”Развитие 1895” гр.Стражица, обл. Велико Търново

Наградите се присъждат за цялостно представяне на читалище, училище или друга институция, които участва във фестивала с най-малко три колектива – с високо качество на художествения продукт.

 

Цветелина Георгиева, председател на журито на ФФ „От Дунав до Балкана“ 2008 – 2015

 

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.